Zrabowane dzieła sztuki wróciły do Małopolski

Zrabowane dzieła sztuki wróciły do Małopolski

PODZIEL SIĘ

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim doszło do przekazania zrabowanych przez Niemców dzieł sztuki, znajdujących się jeszcze przed wojną na terenie Krakowa.

Historyczne pamiątki przekazał syn nazistowskiego generała Ottona von Wächtera, Horst von Wächter, który jednocześnie zaapelował do Niemców, posiadających zrabowane dzieła sztuki, by podążali jego śladem.

– Niedziela 26 lutego 2017 roku stanowi ważny moment w kilkudziesięcioletnim wysiłku Polaków w odzyskaniu zrabowanych arcydzieł, stanowi dzień, który, mam nadzieję, będzie przykładem dla innych potomków nazistów – stwierdził Józef Pilch podczas przekazania skradzionych dzieł.

Pamiątki, które wróciły do Skarbu Państwa, to ogromny dar dla Krakowa i Małopolski. To ważne nie tylko dla historyków, ale także turystów z całego świata, którzy odwiedzają nasze miasto.

Przekazane dzieła, o których odzyskanie od dawna się starano, to:

– Pochodząca z XVIII wieku mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1772 roku, przedstawiająca stan polskich granic po I rozbiorze. Wydana została w Augsburgu po 1772 roku przez Tobiasa Conrada Lottera (1717-1777) – niemieckiego kartografa, grawera i wydawcę. Jest to miedzioryt na papierze. Stan zachowania nie jest najlepszy, zauważalne są zabrudzenia, zaplamienia na dość dużej powierzchni, niewielkie ubytki papieru. Mapa oprawiona jest w drewnianą ramę, zamontowaną jako blat niskiego stolika na kółkach. Format 488×586 mm (z ramą 543×638 mm)

 

– Akwarela Julii Potockiej, przedstawiająca Pałac Potockich pod Baranami, oprawiony w papierowe passe-partout. Obraz przedstawia południowo-zachodni narożnik Rynku Głównego i w perspektywie ulicę św. Anny. Widoczne są: fasada i elewacja południowa Pałacu pod Baranami. Z pewnością jest to interesujący materiał ikonograficzny. Być może rysunek powstał w II połowie XIX wieku, jednakże pokazuje stan faktyczny z około połowy XIX wieku, np. w związku z zakupem wtedy pałacu przez Potockich. Obiekt jest w dość dobrym stanie, widoczne są lekkie zabrudzenie oraz drobne uszkodzenia i przebarwienia passe-partout. Całość z ramą stanowi 230×315 mm. Na odwrocie żona nazisty Charlotte Wächter zapisała odręcznie: „widok Pałacu Potockich – zabrane z Krakowa w 1939 r.”.

W niedzielę 26 lutego przekazany został także rysunek, przedstawiający Kraków w czasach renesansu, co było niespodzianką, ponieważ wcześniejsze rozmowy dotyczyły tylko wyżej wymienionych dwóch dzieł sztuki.

Wszystkie obrazy zostaną przekazane konserwatorowi zabytków do dokonania wnikliwej analizy, ale uczestnicy spotkania chcieliby, aby pozostały w Krakowie. – Te dzieła zbyt długo znajdowały się w zaciszu domowym, aby ukrywać je przed pasjonatami i turystami, odwiedzającymi nasze miasto – podsumował Józef Pilch.

 

Źródło: MUW

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

BRAK KOMENTARZY