Taniec wśród mieczów

Taniec wśród mieczów

PODZIEL SIĘ

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na wystwę zatytułowaną: „Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944”.

„W okresie okupacji niemieckiej 1939-1944 na Pawiaku, wówczas więzieniu śledczym hitlerowskiego gestapo, funkcjonowały dwa szpitale, na oddziałach męskim i kobiecym. Zatrudniony w nich polski personel medyczny, rekrutujący się zarówno spośród więźniów, jak i osób przychodzących z wolności, starał się we wszelki sposób pomagać osadzonym. Członkowie pawiackiej służby zdrowia wypełniali podwójną rolę. Z jednej strony starali się nieść pomoc medyczną więźniom, natomiast z drugiej wypełniali zadania żołnierzy podziemia. Oba szpitale stanowiły ośrodki zorganizowanej działalności konspiracyjnej. Dzięki między innymi ofiarności, poświęceniu i odwadze osobom w charakterystycznych białych fartuchach udało się uratować wielu ludzi. Usiłując ocalić życie innych, sami jednocześnie ryzykowali najwięcej.

Celem wystawy jest przybliżenie heroicznej postawy pawiackiego personelu medycznego. Główny środek przekazu stanowią plansze wraz z tekstem oraz odnoszącymi się do niego fotografiami. Na nich przedstawiona jest w sposób kompleksowy historia funkcjonowania pawiackich szpitali oraz kluczowe aspekty działalności osób w białych fartuchach” – czytamy w ulotce, przygotowanej na potrzeby wystawy.

Ekspozycję w Muzeum Armii Krajowej uzupełniają muzealia wypożyczone z Muzeum Farmacji CM Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa będzie dostępna do końca marca 2017 roku.
Fot. Piotr Koziarz

BRAK KOMENTARZY