Skuteczniejsze zwiedzanie

Skuteczniejsze zwiedzanie

PODZIEL SIĘ

W trzech polskich muzeach: w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie działa już specjalna aplikacja, stworzona, by poszerzyć możliwości precepcji dzieła, a tym samym rozszerzyć krąg odbiorców sztuki współczesnej.

We wtorek, 21 lutego 2017 roku, odbyło się spotkanie, podsumowujące projekt OpenArt. W ramach projektu, trwającego trzy lata, dzięki współpracy inżynierów, edukatorów i muzealników powstała aplikacja na urządzenia mobilne, zaprojektowana i stworzona zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Dzięki tak przygotowanej aplikacji zbiory muzealne stają się dostępne w taki sam sposób dla wszystkich zwiedzających: niewidzących i widzących, niesłyszących i słyszących, Polaków i obcokrajowców.

Sztuka współczesna przez wiele osób uważana jest za trudną i niezrozumiałą. Większość obaw wynika jednak z braku dostatecznej ilości podstawowych informacji, dotyczącej tego rodzaju sztuki. W odróżnieniu od sztuki klasycznej, dokładnie opisanej w literaturze naukowej i mediach, sztuka współczesna charakteryzuje się dowolnością interpretacji i podejścia do niej. Aby lepiej zrozumieć sztukę współczesną konieczne jest nakreślenie tła historycznego, kulturowego i estetycznego dzieła. Tego typu połaczenie dzieła i zbioru informacji na jego temat pozwoli na lepsze zrozumienie sztuki współczesnej wszystkim tym, którzy dotychczas nie mieli z nią zbyt dużego kontaktu. Przewodnik opracowany w wyniku realizacji projektu OpenArt odpowiada na tego typu potrzeby, zapewniając szereg dodatkowych funkcjonalności (tj. ops dziela, materiały wideo, audio, elementy rozszerzonej rzeczywistości) poszerzających możliwości percepcji dzieła.

Ponadt opracowany w formie aplikacji na urządzenia przenośne (smartfon i tablet) multimedialny przewodnik po dziełach sztuki współczesnej, znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK), ułatwia dostęp do nich osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku, obcokrajowcom, jak i każdemu, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę.

Partnerami projektu są: Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Katedra do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Ośrodek Przetwarzania Informacji, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Fundacja Siódmy Zmysł, Centrum Transferu Technologii EMAG sp. z o.o. Projekt badawczo-rozwojowy OpenArt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne, 2014-2016.

Więcej informacji o aplikacji na stronie projektu www.openart.ibemag.pl

 
Fot. www.openart.ibemag.pl

BRAK KOMENTARZY