Pamiątki po Adamie Asnyku w zbiorach MNK

Pamiątki po Adamie Asnyku w zbiorach MNK

PODZIEL SIĘ

W polskich zbiorach zachowało się niewiele pamiątek po Adamie Asnyku – poecie, dziennikarzu, powstańcu, taterniku, społeczniku, pośle i krakowskim rajcy. Część z nich – m.in. portret olejny, imieninowe „adresy” – przechowywana jest w Muzeum Narodowym w Krakowie. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały publiczności, zebrane na jednej ekspozycji.

Na wystawie „Trzeba z żywymi naprzód iść… Pamiątki po Adamie Asnyku w zbiorach MNK” zaprezentowane zostały pamiątki po poecie, ofiarowane do Muzeum w 1899 roku przez jego syna – Włodzimierza Asnyka.

Przypadająca w grudniu 2016 roku 120. rocznica obchodów jubileuszu 30-lecia pracy twórczej Asnyka była właściwą okazją do przypomnienia tego zbioru, na który składają się m. in. całopostaciowy portret poety namalowany przez Aleksego Strażyńskiego w 1886 roku, wieniec srebrny ofiarowany Asnykowi w 1886 roku, album 20 fotograficznych widoków Kalisza oraz kilka okolicznościowych adresów, dyplomów i ponad setka telegramów gratulacyjnych, które Asnyk otrzymał z okazji obchodzonego jubileuszu.

Wydarzenie to wpisuje się w cykl kameralnych wystaw rocznicowych, przygotowywanych przez Dział Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej, a upamiętniających najważniejsze postacie polskiej kultury (Adam Mickiewicz – 1995, Jadwiga Łuszczewska – 2002, Józef Kraszewski – 2012, Książę Józef Poniatowski – 2013).

Monika Paś / MNK

Fot. Aleksy Strażyński, Portret Adama Asnyka, Kraków, 1886 / fot. Karol Kowalik – Pracownia Fotograficzna MNK

BRAK KOMENTARZY