Nieznany aspekt historii Galicji

Nieznany aspekt historii Galicji

PODZIEL SIĘ

Na Zamku Królewskim na Wawelu można obejrzeć wystawę, zatytułowaną: „Mundury Stanów Galicyjskich. Wystawa w dwusetlecie ustanowienia”. Ekspozycja jest efektem wieloletnich badań nad nieznanym aspektem dziejów Galicji.

Po raz pierwszy zaprezentowane zostały odnalezione portrety członków Stanów Galicyjskich, wśród których znajdują się wizerunki znanych osobistości np. Ksawerego Krasickiego, ale także frak mundurowy oraz akcesoria np. epolety z herbami Galicji i Lodomerii.

Od 31 stycznia na Zamku Królewskim na Wawelu można obejrzeć wystawę o charakterze historycznym, której celem jest przypomnienie jednego z wydarzeń z dziejów Galicji. W opisie wystawy czytamy: „W roku 1817, po umocnieniu władzy Austrii nad okupowaną częścią Polski, wznowiono działalność parlamentu prowincjonalnego (Stanów Galicyjskich). Jego członkowie uzyskali prawo do noszenia mundurów zbliżonych do tych używanych w innych częściach Cesarstwa. Mundury te, zgodnie z edyktem cesarskim, istniały w wersjach niemieckiej (frak) i polskiej (kontusz i żupan). Każda z nich miała z kolei odmiany: polową – granatową ze szkarłatnymi wyłogami oraz galową – szkarłatną z granatowymi wyłogami i bogatą dekoracją haftowaną według projektu Andreasa Alkensa z Wiednia. Do wszystkich wersji munduru należały złote oficerskie epolety z herbami prowincji oraz szpada (przy mundurze niemieckim) lub szabla (przy mundurze polskim). Źródła potwierdzają, że mundury były powszechnie noszone w czasie sesji parlamentarnych, po likwidacji parlamentu w roku 1846 zostały jednak gruntownie zapomniane.”

Wystawa odtwarza zatem fragment historii lokalnej, istotny także z punktu widzenia dziejów kultury Cesarstwa Austriackiego jako całości.

– Punktem wyjścia dla wystawy było nabycie przez Zamek Królewski na Wawelu portretu autorstwa Marcina Jabłońskiego, przedstawiającego Hipolita Czajkowskiego (?), jak się okazało w wyniku intensywnych badań, w mundurze galowym kroju polskiego. Dalsze poszukiwania pozwoliły na identyfikację kolejnych dokumentów ikonograficznych, a także zachowanego fraka mundurowego oraz pewnej liczby akcesoriów. Na wystawie będzie można zobaczyć portrety autorstwa znanych lwowskich malarzy: Marcina Jabłońskiego, Karola Schweikarta, Antoniego Lauba i Alojzego Rejchana, litografie Jana Józefa Haara, a także wspomniany frak mundurowy i akcesoria – informuje organizator wystawy.

Ekspozycję można obejrzeć do 30 kwietnia 2017 roku.

Wystawie dodatkowo towarzyszą:
– zwiedzanie z kuratorem (Agnieszka Janczyk): 19 lutego i 5 marca, godzina 13:00
– wykłady: 9 lutego („Ustrój w Galicji w XIX wieku” – prof. dr hab. Stanisław Grodziski) i 23 lutego („Mundury cywilne w Polsce XVIII i XIX wieku” – prof. dr hab. Jan Ostrowski), godzina 17:00
– warsztaty dla rodzin z dziećmi (prowadzą: Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno): 18 lutego („Mój historyczny portret”) i 18 marca („Ubierz galicyjskiego posła”), godzina 12:30

Więcej informacji: Zamek Królewski na Wawelu.

BRAK KOMENTARZY