Miasta świata na starej fotografii

Miasta świata na starej fotografii

PODZIEL SIĘ

Muzeum Historii Fotografii zaprasza na wystawę starych fotografii, przedstawiających miasta świata w XIX i na początku XX wieku.

„Fotografie, przygotowane na wystawę, wykonano w czasach, kiedy podróżowanie było wielką przygodą, a turyści dopiero odkrywali inne kraje i kontynenty. Zdjęcia te nie powstawały przypadkowo jako migawki ulotnych chwil. Każde z nich starannie komponowano, szukając odpowiedniej perspektywy, czasem dobierając sztafaż, podkreślający nastrojowość i wyjątkowość miejsca. […] Zdjęcia są przykładami pierwszych fotografii miast, początków ich fotograficznej ikonografii, czerpiącej z tradycji malarstwa i rysunku. Część z nich wykonana jest w konwencji nostalgicznej, gdzie tęsknota za minionym zaprogramowana jest w momencie wynajdywania kadru i formowania obrazu” – czytamy na stronie organizatora.

Na wystawie możemy oglądać między innymi Paryż, uchwycony przez Edouarda Baldusa tuż po słynnej przebudowie barona Haussmanna w połowie XIX wieku; Barcelonę, która jawi się jako nowoczesna i pełna życia; czy panoramę Toledo z jego średniowieczną zabudową.

Fot. Archiwum Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

BRAK KOMENTARZY