Medycyna w sztuce

Medycyna w sztuce

PODZIEL SIĘ

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie 21 kwietnia 2016 roku zaprasza na wernisaż wystawy „Medycyna w sztuce”.

„Medycyna w sztuce” to kolejna wystawa z serii konfrontującej terminy wszechobecne w życiu publicznym ze spojrzeniem artysty. Medycyna jest źródłem wielu tematów, które w różny sposób „dręczą” ludzką egzystencję. Tym samym jest wymarzonym polem dla sztuki. Artyści doskonale wyczuwają „dostawców symboli”. A medycyna jest dostawcą wszechstronnym. Przede wszystkim wie bardzo dużo o tym, co to znaczy być skazanym na śmiertelne ciało.

Medycyna dotyczy każdego momentu i każdego aspektu życia człowieka. Udziela pomocy, wyznacza zadania i zmusza do refleksji. Z medycyną przede wszystkim kojarzą się choroba, ból i terapia. Kolejnym tematem jest wyniszczenie ciała i śmierć. Z chorobą nierozerwalnie wiążą się opieka i współczucie, na tym obszarze pacjent spotyka się z lekarzem. Medycyna to również rozległa nauka, obejmująca eksperymenty farmakologiczne, biologiczne i psychologiczne oraz borykająca się z wynikającymi z nich problemami etycznymi. W to włącza się psychologia choroby, czyli zależność pomiędzy stanem umysłu a zdrowiem. Kolejnym fascynującym obszarem medycyny jest psychiatria, w której obrębie pojawia się problem „odmienności” psychicznej jako źródła kreatywności. Do tego dochodzi terapia artystyczna, a nawet wytłumienie choroby przez twórczość. Ostatnią gałęzią medycyny – traktowaną często pobłażliwie – jest chirurgia plastyczna, czyli spełnianie odwiecznego marzenia człowieka o byciu zawsze młodym i pięknym.

Na wystawie, którą będzie można zwiedzać od 22 kwietnia do 2 października 2016 roku zaprezentowane zostaną prace artystów tj. Marina Abramović, Eleanor Antin, Marta Antoniak, Kader Attia, Małgorzata Blamowska, Micha Brendel, Daniele Buetti, Oskar Dawicki, Ugo Dossi, Mark Gilbert, Zbigniew Herbert, Debora Hirsch / Iaia Filiberti, Markus Käch, Fritz Kahn, Tadeusz Kantor, Krištof Kintera, Jürgen Klauke, Bartosz Kokosiński, Robert Kuśmirowski, Milja Laurila, Dominik Lejman, Zoe Leonard, Marcin Maciejowski, Shahar Marcus, Edith Micansky, Aurelia Mihai, Andrzej Mleczko, Yasumasa Morimura, Sofie Muller, Yves Netzhammer / Bjørn Melhus, Julia Neuenhausen, Meret Oppenheim, ORLAN, Joanna Pawlik, Joanna Rajkowska, Man Ray, Sophie Ristelhueber, Wilhelm Sasnal, Nikita Shalennyi, Heather Sheehan, Kiki Smith, Annegret Soltau, Jo Spence, Daniel Spoerri, Alina Szapocznikow, Grzegorz Sztwiertnia, Nicole Tran Ba Vang, VALIE EXPORT, Hannah Wilke, Joel-Peter Witkin.

Szukanie siebie w innych

Ekspozycji „Medycyna w sztuce” towarzyszy wystawa trzynastu rysunków autorstwa Tomasza Wiatra, zatytułowana „Szukanie siebie w innych”, która będzie prezentowana do 11 czerwca.

Krakowski lekarz, pragnąc twórczo zagospodarować wolny czas, rozpoczął swoje istnienie poprzez sztukę. Blok rysunkowy stał się dla niego odskocznią od stresującej rzeczywistości bloku operacyjnego. Rozwijając przez lata swoją pasję, doszedł do biegłości technicznej i podjął się jednego z trudniejszych zadań, jakim jest stworzenie wiernego wizerunku drugiego człowieka.

Jego portrety ukazują znane postaci – aktorów, malarzy, naukowców, muzyków. Wyselekcjonowani przez Tomasza Wiatra bohaterowie są obdarzeni bliskim mu rodzajem ekspresji, a także emocjami, które pragnąłby odczuwać. Prace są odpowiedzią na tytułowe „Szukanie siebie w innych”. Tworząc te wizerunki, Tomasz Wiatr koncentruje się na psychologii bohaterów, wczuwa się w nich, chcąc dokonać pewnego rodzaju aneksji.

Bohaterami jego rysunków, podobnie jak pacjentami, są głównie mężczyźni. Na co dzień ma okazję analizować ich mimikę, wyrazistość rysów, przekładając swoje obserwacje na pracę twórczą. Choć podobieństwo postaci jest odwzorowywane na podstawie zdjęć, tworzony z dużą swobodą rysunek nie stanowi zimnej diagnozy, ujęcia jedynie cech fizjonomii, drugiej fotografii. Jest to budowanie czernią, bielą i szarością psychologii postaci, uchwycenie osobistej ekspresji.

Prezentacja towarzyszy wystawie Medycyna w sztuce, ujawniającej bogactwo symbolicznych odniesień i artystycznych inspiracji ulokowanych w tej dziedzinie. Medycyna ma wiele punktów wspólnych ze sztuką – wymaga stałego doskonalenia warsztatu, a jej głównym przedmiotem jest człowiek.

Fot. Nicole Tran Ba Vang, bez tytułu, z cyklu Kolekcja wiosna/lato 2001, fotografia, 2001, 120×120 cm, courtesy of N. Tran Ba Vang, źródło: www.mocak.pl

BRAK KOMENTARZY