Lucian Boia, Dlaczego Rumunia jest inna?

Lucian Boia, Dlaczego Rumunia jest inna?

PODZIEL SIĘ

Pierwsze od czterech dekad opracowanie historii dziejów Rumunii po polsku!

Od lat 70. XX wieku nie ukazało się w Polsce żadne całościowe opracowanie dziejów Rumunii. Sam kraj przeszedł w tym czasie skomplikowaną i obfitującą w paradoksy drogę transformacji od jednej z najcięższych dyktatur komunistycznych do demokratycznego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Przypadek Rumunii jest więc tyleż fascynujący, ileż wymagający na nowo całościowego i krytycznego spojrzenia. Oba te wymagania spełnia książka prof. Luciana Boi, najwybitniejszego dziś historyka rumuńskiego. Zaliczany jest do grona najważniejszych intelektualistów obecnych w rumuńskiej debacie publicznej, jest także jednym z najlepiej sprzedających się rumuńskich pisarzy ostatnich lat. Jego diagnozy dotyczące roli historii we współczesnej świadomości Rumunów mają kluczowe znaczenie dla rozumienia rumuńskiej tożsamości oraz charakteru transformacji i modernizacji tego kraju na przełomie XX i XXI wieku.

Profesor Boia odważnie poddaje pod dyskusję rumuńskie mity i autostereotypy, a o jego książkach dyskutuje się w Rumunii znacznie szerzej niż w naukowym kręgu historyków.

Polskie wydanie łączy dwie książki tego autora. Pierwsza z nich (Rumunia, na krańcach Europy) skierowana została do czytelnika zagranicznego. Miała ona objaśnić przeszłość i teraźniejszość Rumunii wszystkim, którzy o tym kraju wiedzą niewiele. Natomiast druga, która dała tytuł polskiemu wydaniu, wyjaśnia powody odmienności Rumunii od innych krajów Europy.

***
Boia przygląda się historii i współczesności Rumunii raczej problemowo niż chronologicznie. Opisując wybrane zagadnienia, pokazuje również proces wpisywania ich w tożsamość rumuńską, wskazuje odmienne perspektywy i przytacza dyskusje, które im towarzyszyły. Zaczyna od spojrzenia na mapę i opisu poszczególnych regionów, dalej przypomina spór o korzenie Rumunii (czyimi potomkami są Rumuni? Rzymian? Daków? Dako-Rzymian?) i proces jednoczenia się kraju. Opisując dwudziestowieczną historię Rumunii, szczególne miejsce poświęca komunizmowi i temu, jak zmienił on kraj oraz rewolucji.

Boia przygląda się też stosunkowi Rumunów do obcych (głównie Żydów, Węgrów i Romów) i rumuńskiemu wkładowi w kulturę europejską (od rumuńskiego uczonego Emila Racovițy, członka Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej, po Eugena Ionesco).

Osobny rozdział poświęca Bukaresztowi, pisze m.in.: „Jest miastem bezładnym, o uderzających nierównościach, miastem eklektycznym, zrobionym z kawałków. To jest jego urok.”

Ostatnia część to wnikliwe spojrzenie na współczesne rumuńskie państwo i społeczeństwo – jego słabości i trudności.

Szósty tom serii Biblioteka Europy Środka pod redakcją Jacka Purchli.

Prof. Lucian Boia o książce:

„Piszę o tym, że rumuńska specyfika nie jest przekleństwem, ale wynika z historii. I dodaję, że czasami może to oznaczać to samo. Rumunia ma mankamenty, którym nie sposób zaprzeczyć. Niedoskonałości nie są jednak winą kraju, który przypadł Rumunom w udziale. Zależą one od sytuacji historycznej, od rezultatów pewnej historycznej ewolucji.”
/Fragment wywiadu opublikowanego w kwartalniku HERITO nr 12 (3/2013)/

***
Lucian Boia – profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego. Jest autorem ważnych prac z historii idei i wyobraźni, bada mechanizmy konstruowania rozmaitych mitologii (nacjonalizmu, demokracji, życia pozaziemskiego), w nowatorski sposób interpretuje historię krajów Europy Zachodniej – szczególnie Francji i Niemiec.

Książka Rumuni. Świadomość. Mity. Historia wydana w 1997 r. (wyd. polskie 2003), odbiła się w Rumunii szerokim echem i do dziś pozostaje jedną z najważniejszych prac redefiniujących narodową historię. Wydana w 2012 r. książka Dlaczego Rumunia jest inna? została sprzedana w ciągu zaledwie kilku miesięcy od jej ukazania się w ponad 45 tysiącach egzemplarzy – to rekord dla rumuńskiego rynku księgarskiego. W roku 2015 ukazały się jego dwie książki: Jak zrumunizowała się Rumunia oraz Rumun absolutny. Budowanie i burzenie mitu.
Spotkanie z Autorem:

26 kwietnia (wtorek), godz. 18:00 Kraków, MCK, Rynek Główny 25

27 kwietnia (środa), godz. 17:00 Katowice, Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1

29 kwietnia (czwartek), godz. 18:00 Warszawa, Dom spotkań z Historią, ul. Karowa 20

 

Patroni medialni MCK: TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska, OFF Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Herito, AHICE, Karnet, Polski Portal Kultury O.pl

BRAK KOMENTARZY