Heavy metal, opera, rock, jazz i orient w nowej krakowskiej filharmonii

Heavy metal, opera, rock, jazz i orient w nowej krakowskiej filharmonii

PODZIEL SIĘ

Wytatuowany dyrygent prowadzi koncert. Muzycy mają pomalowane twarze, a na scenie szaleją rockowi wokaliści. Wokół unosi się gęsty dym, przecinany snopami świateł. Na ekranie pojawia się seksowna smukła, kobieca posta, która ostatecznie tańczy też na scenie. Publiczność wstaje z miejsc gdy Mateusz Ziółko wykonuje Highway to Hell AC/DC…To nie opis rockowego koncertu na jednym z festiwali. To wszystko odbywa się w filharmonii, konkretnie w Filharmonia Futura, pierwszej w Polsce niezależnej filharmonii.

…Staramy się łamać stereotypy, troszkę prowokujemy czasem może odrobinę szokujemy ale dzięki temu poszukujemy szerszych artystycznych przestrzeni. Filharmonia nie musi być miejscem nudnym. Można i trzeba nowego podejścia do koncertów na żywo. Chcemy oddziaływać nie tylko poprzez dźwięk. Nasze koncerty nazywamy widowiskami multimedialnymi. Widz ma poczuć się tak jakby oglądał świetny film – mówi Mikołaj Blajda, dyrygent, aranżer i kompozytor, który wraz z producentką Sylwią Lorens otworzył pierwszą w Polsce prywatną filharmonię.

Czy nie obawiacie się, że środowisko muzyków klasycznych się od was odwróci?

Nasza orkiestra składa się w 70 procentach z muzyków wykształconych klasycznie. Są to młodzi ludzie o otwartych umysłach, którzy uczestniczą w powstaniu czegoś nowego z pełną tego świadomością i niezwykłym zaangażowaniem. Jest nawet przeciwnie, nasi znajomi muzycy trzymają za nas kciuki. Nie jesteśmy ostatecznie konkurencją dla klasycznych filharmonii. My owszem, używamy klasycznych instrumentów ale inaczej je wykorzystujemy. Jeśli zagramy np Beethovena to na pewno nie obędzie się bez elektrycznych gitar i solidnej sekcji.

Na jakich zasadach funkcjonujecie, przecież filharmonie otrzymują dotacje, mają własne sale, sprzedają karnety itd

Ponieważ nie działamy na zasadzie państwowych dotacji, mamy dużo większe możliwości w kreowaniu nietypowych wydarzeń artystycznych. Innymi słowy, możemy sobie pozwolić na dużo więcej. Jedynym kryterium, które nas obowiązuje jest jakość naszych produkcji. To widz decyduje czy kupi bilet. Jeśli to zrobił, to znaczy, że to co proponujemy jest ciekawe i możemy dzięki temu funkcjonowa

Co obecnie macie w programie?

W programie mamy trzy widowiska. Każde inne dla troszkę innej publiczności, ale wszystkie łączy niekonwencjonalne podejście do tematu. Symphonica to repertuar takich gigantów jak Metallica, Nirvana, Pearl Jam, AC/DC w orkiestrowych aranżacjach, z towarzyszeniem rockowego bandu. W projekcie śpiewa m.in. Małgorzata Ostrowska (ex Lombard) i zwycięzcy Voice of Poland: Mateusz Ziółko i Damian Ukeje. Szeherezada to podróż po świecie orientu. Baśnie Tysiąca i jednej nocy opowiedziane muzyką, tańcem i światłem z udziałem m.in. pochodzącej z Jemenu Rasm Al-Mashan. Opera e la Vita to projekt dla osób, które kochają operę i takich, którzy jeszcze nie wiedzą że ja kochają, a obawiają się wizyty w operowym gmachu aby się o tym przekonać. Wraz z Małgorzatą Walewską i Markiem Miecznikowskim (który w spektaklu gra operowego Upiora) udowadniamy, że to przede wszystkim świetna zabawa nie pozbawiona wzruszeń no i oczywiście cudowna muzyka.

Gdzie można Was zobaczyć?

Filharmonia Futura ze stałym programem startuje w sezonie 2016/17 w krakowskim kinie Kijów.Centrum. Obecnie również tam gramy ale można nas też spotkać na gościnnych koncertach w salach w całej Polsce. Kalendarz koncertowy i pozostałe informacje znajdują się na naszej stronie: www.filharmoniafutura.pl

________________________________

Filharmonia Futura jest pierwszą w Polsce niezależną filharmonią finansowaną w całości ze środków prywatnych. FF specjalizuje się w wykonywaniu muzyki z użyciem nowoczesnego instrumentarium oraz awangardowych środków wyrazu. Ideą działalności FF jest łączenie gatunków, stylów oraz oddziaływanie na widza na wielu płaszczyznach za pomocą starannie przygotowanych wizualizacji, scenografii, kostiumów, choreografii, efektów świetlnych oraz perfekcyjnego nagłośnienia. W związku z tym projektom FF bliżej do musicalu, teatru i filmu niż do tradycyjnych filharmonicznych koncertów. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym FF jest krakowski dyrygent i producent muzyczny: Mikołaj Blajda. Dyrektorem generalnym jest producentka widowisk i solistka operowa: Sylwia Lorens.

Filharmonia stałą działalność rozpocznie w sezonie artystycznym 2016/2017 w sali Kijów Centrum w Krakowie. Do tego czasu koncerty FF odbywają się gościnnie w salach koncertowych na terenie całej Polski.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ