Festiwal Teatralny Boska Komedia, czyli wielkie święto sceny

Festiwal Teatralny Boska Komedia, czyli wielkie święto sceny

PODZIEL SIĘ

Już po raz dziewiąty, w Krakowie odbędzie się jeden z naważniejszych polskich festiwali teatralnych – Boska Komedia. Od 8 do 17 grudnia 2016 roku zobaczymy łącznie 28 spektakli – w tym 10 w konkursie głównym INFERNO i 8 w konkursie młodych PARADISO.

Na otwarcie Festiwalu zaplanowano trzy spektakle: „Wieloryb The Globe”, „Plastiki” i „Sekretne życie Friedmanów”.

„Plastiki”

Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego zobaczymy polską prapremierę „Plastików” – najnowszego dramatu Mariusa von Mayenburga, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Jes to zabawna, ale i ostra satyra na współczesną klasę średnią oraz przekonanych o swej wyjątkowości artystów – balansujących między artyzmem a cynizmem twórców sztuki nowoczesnej.

W centrum wydarzeń znajduje się mieszczańska rodzina – zagubiony życiowo lekarz i pracująca jako asystentka ekscentrycznego artysty, ogarnięta manią czystości, jego żona. Syn pary z kolei przechodzi właśnie okres dojrzewania i związanego z nim nierozerwalnie buntu. Umiarkowanie ułożona sytuacja familii zmienia się drastycznie, gdy do ich domu trafia nowozatrudniona sprzątaczka, Jessica, która, niczym gombrowiczowska Iwona, wywróci zastany świat do góry nogami. Stając się rodzajem wehikułu tożsamościowej przemiany dla każdego z bohaterów, ale jednocześnie – ujawniając ich wady, słabości i lęki.

W obsadzie znaleźli się: Dominika Bednarczyk, Marta Waldera, Grzegorz Łukawski, Grzegorz Mielczarek i Krzysztof Piątkowski. Scenografię przygotowuje Mirek Kaczmarek.

„Sekretne życie Friedmanów”

W Teatrze Ludowym Stolarnia będzie można obejrzeć spektakl Marcina Wierzchowskiego, inspirowany dokumentem „Sprawa Friedmanów” Andrew Jareckiego. Nagrodzony na Sundance, największym festiwalu kina niezależnego na świecie, obraz opowiada historię pewnej zamożnej żydowskiej rodziny, której życie nagle wywraca się do góry nogami, gdy ojciec i syn zostają oskarżeni o pedofilię. Umożliwiając widzom przemieszczanie się po teatrze i zmniejszając znacząco dystans między nimi a aktorami, reżyser bada mechanizmy współczesnego „polowania na czarownice”. Poszukiwaniom nowej teatralnej formuły towarzyszą społeczne i kulturowe obserwacje, dotyczące odwiecznej potrzeby i konieczności znalezienia kozła ofiarnego. Tymczasem, jak daje do zrozumienia Wierzchowski – nic nie jest ani czarne, ani białe, a diabeł tkwi w przysłowiowych szczegółach.

Na scenie pojawią się: Piotr Pilitowski, Małgorzata Kochan, Patryk Palusiński (gościnnie), Jakub Klimaszewski (gościnnie), Piotr Franasowicz, Jan Nosal, Jagoda Pietruszkówna, Maja Pankiewicz, Kajetan Wolniewicz i Ryszard Starosta. Scenografią zajęła się Barbara Ferlak, a muzyką – Urszula Chrzanowska.

„Wieloryb The Globe”

Na Małej Scenie Teatru Łaźnia Nowa zobaczymy Krzysztofa Globisza jako tytułowego WIELORYBA – wielkiego płetwala, wyrzuconego na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń pojawią się jako działaczki Greenpeace’u, które próbują go ratować, polewając go wodą i śpiewając mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże. To sztuka o empatii, o wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy, o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć, o sile muzyki i jej uzdrawiającej mocy, o czułości, rodzeniu dzieci, o granicach wyobraźni.

„Wieloryb the Globe” to tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi. Po udarze mózgu aktor powrócił już na scenę rolą w przedstawieniu „Podopieczni” w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze. Krzysztof Globisz wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję.

Spektakl reżyseruje Eva Rysová, a tekst napisał Mateusz Pakuła. Za muzykę odpowiedzialni są: Zuzanna Skolias i Antonis Skolias, za scenografię i kostiumy – Marcin Chlanda, światła – Mariusz Wajda, ruch sceniczny – Cezary Tomaszewski.

Czy wiesz, że…

Festiwal Teatralny Boska Komedia to wielkie święto sceny – konkurs przedstawień, showcase oraz przegląd prapremier i debiutów w jednym. Organizowany jest od 2008 roku i stał się już jednym z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu teatralnym. Festiwal daje możliwość zobaczenia najważniejszych przedstawień z całego kraju w przeciągu zaledwie 10 dni, dla twórców stanowi zaś okazję tak do zaprezentowania swoich artystycznych działań, jak również ich omówienia z zagranicznymi krytykami i producentami.

Więcej informacji na www.boskakomedia.pl

BRAK KOMENTARZY