Duchologia teatru

Duchologia teatru

PODZIEL SIĘ

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaprasza na kolejną „Lekcję oglądania”. Tym razem wraz z Olgą Drendą, autorką książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, uczestnicy spotkania sięgną po „duchologię teatru” i spróbują wywołać ducha pewnego przełomu.

„Lekcje oglądania” są okazją do przyjrzenia się zjawiskom teatralnym „od kuchni”. Każde spotkanie połączone jest z prezentacjami zapisów spektakli, dokumentacji i materiałów o polskich oraz zagranicznych twórcach teatru, sztuk performatywnych i wizualnych.

Tym razem uczestnicy spotkania spróbują wywołać ducha pewnego przełomu. „Zobaczymy, jak teatr i polska sztuka w ogóle orientują się wobec nowej rzeczywistości w okresie transformacji wczesnych lat 90. Jakie kierunki widzą dla siebie po zmianie realiów? Co i jak grano pod koniec lat 80. – i czy nastąpił nagły zwrot, czy może stopniowa transformacja? Czy w teatrze miała miejsce podobna sytuacja, jak w plastyce, gdzie początek lat 90. był okresem wielkiej zmiany warty, wypuszczania na powierzchnię zjawisk, które istniały wcześniej w dalszych obiegach? Jak na język teatru, dobór repertuaru, tematy wpłynęła nowa sytuacja polityczna i ekonomiczna? Czy starano się wypracować nowy język, mówić o sprawach aktualnych, czy może odpocząć? Czy próbowano szukać pomocy w historii? Jeśli tak, to jakie widma historyczne nawiedzały polskie sceny? Jak duże znaczenie miały wreszcie pieniądze i ile zamieszania wprowadził duch komercji? Czy w nowej erze wiary w wolny rynek zaczęto podważać dotychczasową rolę teatru – tak jak miało to miejsce z książką? Na wszystkie te pytania spróbujemy odpowiedzieć, sięgając do archiwów tamtych czasów” – pisze organizator.

Spotkanie z Olgą Drendą, połączone z prezentacją wideo, odbędzie się 17 stycznia, o godzinie 19:00 (Strefa BE, ul. Jagiellońska 1). Poprowadzi je Agata Dąbek.

Wstęp wolny.

Fot. Narodowy Teatr Stary w Krakowie

BRAK KOMENTARZY