Chiński głos wśród złotej jesieni

Chiński głos wśród złotej jesieni

PODZIEL SIĘ

Instytut Konfucjusza zorganizował w sobotę, 3 października, odrobinę Chin w samym sercu Krakowa. Z okazji chińskiego Święta Jesieni zaprezentowali się w Auditorium Maximum artyści z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Było wzruszająco i wesoło, kolorowo i dynamicznie, z całą pewnością orientalnie.

Artystów zaprosił do Polski krakowski, najstarszy w Polsce oddział Instytutu Konfucjusza. Okazją było rozpoczęcie roku akademickiego, ale też Święto Środka Jesieni – jedno z najważniejszych świąt w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Święto wywodzi się z tradycyjnych kultów lunarnych i obrzędów rolniczych. – Święto to  odbyło się w Chinach tydzień temu. Wtedy, gdy w Polsce obserwowaliśmy piękną pełnię księżyca, Chińczycy również spoglądali na księżyc, spotykali się ze swoimi bliskimi i oczywiście jedli księżycowe ciasteczka – powiedziała dr Joanna Wardęga, Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Pekiński Uniwersytet Języków Obcych specjalizuje się w nauczaniu języków obcych i studiach dyplomatycznych. – Przyjechaliśmy z naszą grupą artystyczną i przez sztukę chcemy zaprezentować bogatą kulturę i Chińskie tradycje – powiedział przedstawiciel Pekińskiego Uniwersytetu.

W programie koncertu nie zabrakło utworów ludowych, piosenek popularnych. Niewątpliwą atrakcją były tańce ludowe, jak klasyczny taniec „latające łabędzie”, który pokazuje jak łabędzie, będące symbolem wdzięku i miłości są zazdrosne o elegancki taniec i zgrabne figury pięknych kobiet.  Takie tańce zawsze zachwycają podczas występów każdą publiczność.

W występie nie zabrakło także pokazów mistrzów kungfu. Nowością były pokazy opery pekińskiej – ze słynnymi fragmentami „Pijana konkubina” oraz „Pijaczek i małpka”.
Koncert prowadziła, tłumacząc z Polskiego na Chiński i z Chińskiego na Polski  mgr Mao Rui, lektorka Instytutu Konfucjusza i doktorantka Polonistyki.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ